Dlaczego pies je trawę? Dowiedz się czemu psy jedzą trawę!

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, dlaczego pies je trawę. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak pewne jest to, że dla zwierzęcia jest to naturalne zachowanie. Zastanawiasz się, czy masz odciągać czworonoga od zielonej przekąski, czy pozwolić mu ją spożywać? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, gdzie odpowiedziano na te pytania.

 

Niewłaściwie zbilansowana dieta

Czemu pies je trawę? Powodem tego może być niewłaściwie zbilansowana dieta. Oczywiście często towarzyszy temu np. biegunka lub zatwardzenie u psa, jednak nie jest to warunek konieczny. Należy pamiętać, że serwowane zwierzakowi jedzenie powinno być właściwie dopasowane do jego rzeczywistych potrzeb. Konieczne jest uwzględnienie m.in. wieku, aktywności, czy też posiadanych schorzeń. Z wiadomym względów suki ciężarne lub karmiące powinny dostawać specjalistyczne karmy. To samo dotyczy czworonogów po przebytej kastracji lub sterylizacji. Dobrze jest skonsultować się z weterynarzem, który z pewnością udzieli niezbędnych porad. Dlaczego psy jedzą trawę? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób pragną uzupełnić niedobory składników odżywczych. W takiej sytuacji pupil konsumuje zieleninę bardzo powoli, ponieważ instynktownie wybiera właściwe źdźbła. W wielu przypadkach wystarczy jedynie rozpocząć suplementację błonnika.

Wymioty po zjedzeniu trawy

Nie masz pojęcia, czemu psy jedzą trawę? W wielu przypadkach pragną one sprowokować wymioty. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe sprawiają, że zwierzak instynktownie spożywa trawę, która łaskocze go w podniebienie, a także drażni błonę śluzową przewodu pokarmowego. Czasami jednak problem jest poważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Nie można wykluczyć zaburzeń pracy trzustki, czy też wątroby. Początkowo schorzenia mogą nie dawać jednoznacznych objawów, co utrudnia ich rozpoznanie. Warto jednak wspomnieć, że liczne badania naukowe potwierdziły, że nie każdy czworonóg wymiotuje po zjedzeniu zieleniny. Bywa tak, że nawet regularne spożywanie trawy nie wywołuje żadnych niepokojących reakcji.

Trawa a zarobaczenie

czemu pies je trawę

Niektórzy uważają, że pies je trawę zawsze wtedy, gdy jest zarobaczony. Nie jest to prawdą! To często powtarzany mit, który nie posiada potwierdzenia w rzeczywistości. Owszem, zwierzak w ten sposób może próbować pozbyć się pasożytów, które wywołują dysfunkcję przewodu pokarmowego. Ważne jest więc to, aby zwracać uwagę na jego zachowanie. Nie trzeba się martwić, jeśli zwierzę zjada niewielką ilość trawy, która pozwala mu zwymiotować oraz oczyścić żołądek. Nierzadko jednak jest tak, że czworonóg rzuca się na zieleninę natychmiast po wyjściu z domu. Ponadto pochłania ją z ogromną prędkością i nie zwraca uwagi na to, jakie źdźbła spożywa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, ze pies cierpi na poważniejszą dolegliwość. W takiej sytuacji należy skonsultować się z weterynarzem.

Zapchanie przewodu pokarmowego

Pies je trawę i wymiotuje, jeśli spożył np. przypadkowe śmieci, czy też nieświeże jedzenie. Warto jednak podkreślić, że spożywanie jej w nadmiernej ilości jest powodem do niepokoju. Może ona powodować zapychanie przewodu pokarmowego, co jedynie wzmaga niepożądane dolegliwości. W takiej sytuacji może wystąpić biegunka u psa oraz inne reakcje m.in. wymioty, apatia, gorączka. Zwierzak może spożywać ogromne ilości trawy po połknięciu piłeczki, czy też innego niewielkiego przedmiotu. Zwykle wydaje mu się, że w ten sposób pozbędzie się ciała obcego z przewodu pokarmowego, jednak tylko zaostrza problem. Bardzo często podczas zabiegu operacyjnego lekarz wyjmuje najpierw kłęby trawy, ponieważ w innym przypadku nie będzie mógł wykonać kolejnych czynności.

Problemy behawioralne

Jedzenie trawy przez psa nie zawsze oznacza problemy z układem pokarmowym. Bywa tak, że opisywane zachowanie jest objawem zaburzeń behawioralnych. Może więc zdarzyć się, że wymioty u psa zostały sprowokowane przypadkowo. Nie można wykluczyć, że zwierzak spożywa zieleninę z powodu stresu lub silnego niepokoju. Zwierzęta robią to również z nudy i braku zainteresowania właściciela. Kiedy pies je trawę? Nierzadko wtedy, gdy cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Warto zaznaczyć, że nie potrafi on kontrolować swojego zachowania. Jego celem może stać się nie tylko trawa, ale również kamienie, ziemia, rośliny i inne. Ważne jest, by opiekun reagował w odpowiednim momencie. Zalecana jest wizyta u doświadczonego behawiorysty, który zdiagnozuje problem oraz ustali tok dalszego postępowania.

Pierwotny instynkt

dlaczego pies je trawę

Czy pies może jeść trawę? Jeśli nie spożywa jej nadmiernej ilości, to tak. Okazuje się, że jest to zgodne z jego pierwotnym instynktem, pomimo tego, że jest zwierzęciem mięsożernym. Nasz pupil może być zaciekawiony zapachem, a nawet teksturą. Ponadto wiele czworonogów jest bardzo łakomych, a więc spożywa trawę tylko po to, aby coś przekąsić. Nie możne również wykluczyć żucia zieleniny przez psa. W takiej sytuacji nie trafia ona do przewodu pokarmowego. Wiedząc, po co pies je trawę nie musimy martwić się o jego bezpieczeństwo. Dotyczy to jednak sporadycznych przypadków np. odnotowywanych kilka razy do roku. Oprócz tego musimy zwrócić uwagę, czy zwierzę zjada zieleninę powoli i wybiera wyłącznie konkretne źdźbła. Jeśli nie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na coś poważniejszego i potrzebuje naszej pomocy.

Trujące związki

Wiesz już, kiedy pies je trawę, ale z pewnością zastanawiasz się, czy za każdym razem powinieneś mu na to pozwalać. Należy odciągnąć czworonoga od zieleniny, jeśli znajdujemy się w miejscu, które mogło zostać w przeszłości pryskane preparatami chemicznym. Wiadomym jest, że wielu właścicieli posesji stosuje różnorodne opryski pobudzające wzrost, czy też eliminujące owady. Są one trujące dla psa i mogą wywołać nawet jego śmierć. Oprócz tego nie można zapomnieć o roślinach i kwiatach, które również posiadają niebezpieczne substancje. Do tej grupy zalicza się m.in. hortensję, bukszpan, konwalię.

Źródło pasożytów

Wielu z nas zabiera swojego pupila na publiczne trawniki np. znajdujące się w centrum miasta. Zwierzak może mieć ochotę spożywać trawę właśnie tam. Czy jest to bezpieczne? Nie zawsze! Warto wziąć pod uwagę, że możemy spotkać się tam z dużą ilością pasożytów. Z oczywistych względów trawniki powszechnie dostępne mogą być zanieczyszczone kałem lub moczem innych zwierząt. Jest to źródło bakterii i wirusów, które mogą wywołać liczne choroby oraz schorzenia. Spore zagrożenie stanowi oczywiście tasiemiec. Nie każdy ma świadomość, że w trawie może również znajdować się śluz ślimaka, czy też wydzieliny żab oraz ropuch. Po ich spożyciu pies może podupaść na zdrowiu – nierzadko wymaga on natychmiastowej wizyty w klinice weterynaryjnej. Silne zatrucie wywołują również grzyby. Jeśli więc wybieramy się z ukochanym pupilem na spacer, to musimy zwrócić baczną uwagę na jego zachowanie. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do tragedii.

Ulubiony smakołyk

dlaczego psy jedzą trawę

Wiesz już, dlaczego pies je trawę i wymiotuje. Zauważyłeś, że twój pupil zajada się zieleniną, jednak nie zwraca treści żołądkowych? Być może stanowi ona jego ulubiony smakołyk! Wiele badań naukowych potwierdza, że psu może smakować trawa i spożywa ją bez większych powodów. Nie jest to jednak korzystne dla jego organizmu. Nie musimy reagować, jeśli takie zdarzenie ma miejsce raz na jakiś czas. Jeśli jednak czworonóg na każdym spacerze próbuje dorwać się do trawy, to należy spróbować odwrócić jego uwagę. Być może rozwiązaniem omawianego problemu będzie wręczenie mu innego przysmaku, który zajmie jego uwagę.

Krótkie podsumowanie

Zjadanie trawy przez psa nie musi być powodem do niepokoju. Być może zwierzak chce jedynie uzupełnić niedobory diety lub pozbyć się uporczywych nudności wywołanych np. spożyciem nieświeżej karmy. Czasami jest to także forma rozrywki i zabicia czasu. Jeśli jednak czworonóg zjada trawę częściej, to należy zastanowić się, co może być przyczyną tego zjawiska. Nie można wykluczyć poważnej choroby, pasożytów, utknięcie ciała obcego w układzie pokarmowym, czy też zaburzeń behawioralnych.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Kot je trawę – co to oznacza?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Jak odchudzić psa? Poradnik
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *